Autor: Bartosz Stolarek

prawo, paragraf
Komentarze ekspertów

Pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego – ostatnia nadzieja dłużnika

Jedno z powództw przeciwegzekucyjnych – powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (art. 840 KPC) – jest sposobem obrony merytorycznej przed prowadzoną egzekucją, jeżeli prowadzenie egzekucji na podstawie tego tytułu narusza prawa podmiotowe dłużnika wynikające z prawa materialnego. Powództwo o pozbawienie klauzuli wykonalności należy odróżnić od skargi na czynności komornika (zapewnienie prawidłowego przebiegu egzekucji) oraz zażalenia na nadania klauzuli wykonalności (dotyczy wyłącznie formalnych uchybień popełnionych przez sąd w trakcie postępowania o nadanie klauzuli).

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Skutki materialne i formalno – prawne upadłości konsumenckiej w świetle aktualnego stanu prawnego

stolarek.bartosz.01.266x400Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzone zostały w celu ułatwienia i odformalizowania procedury ogłaszania upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – tzw. upadłości konsumenckiej. Obowiązujące bowiem do 31 grudnia 2014 r. przepisy – były całkowicie nieskuteczne, co potwierdza fakt, że od 2008 r. na prawie 2200 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – wydano jedynie 60 takich postanowień.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Odwrócona hipoteka – wpływ na rynek pierwotny i wtórny nieruchomości oraz przesłanka dla formułowania przez banki nowej oferty rynkowej.

stolarek.bartosz.kancelaria.m.krzyzowska.01.276x400Obowiązująca od niedawna ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym reguluje udzielanie kredytu  (wypłacanego w ratach przez określony w umowie czas albo jednorazowo) osobom fizycznym, które są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wady i zalety arbitrażu i sądownictwa polubownego w obrocie gospodarczym

stolarek.bartosz.01.266x400W Polsce w ciągu ostatnich 25 lat intensywnie rozwija się – jako alternatywa dla sądownictwa powszechnego  – sądownictwo polubowne. Choć nic nie jest oczywiście idealne, to niewątpliwy rozwój arbitrażu wynika z wielu jego zalet zwłaszcza na tle państwowego sądownictwa. W mojej ocenie najważniejszą cechą determinującą sukces sądów polubownych jest sprostowanie podstawowemu oczekiwaniu społeczeństwa wobec wymiaru sprawiedliwości – szybkości postępowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1